VFL REBEL 8000.1 Class D High Performance Amplifier
HomeStore
VFL REBEL 8000.1 Car Amplifier
SKU: REBEL-8000
RMS POWER @ 4 OHM 2090W x 1
RMS POWER @ 2 OHM 4300W x 1
RMS POWER @ 1 OHM 8000W x 1
Bass Boost Range
0 -12dB
Bass Boost Frequency
30-70Hz
Low Pass Filter
10Hz - 1KHz
High Pass Filter (if applicable)
60Hz-20KHz
Frequency Response
10Hz-20KHz
Signal-to-Noise Ratio
>91dB
THD (Total Harmonic Distortion)
<0.5%
Input Sensitivity
0.4-4V
Efficiency @ 4Ω
90%
Fuse Rating
750A
Amplifier Class (D or AB)
CLASS D
Amplifier Type
Digital power amplifier
Number of Channels
1 Channels
Physical Dimensions (inches)
8.23 L X 8.66 W X 2.24 H
Support
-65%
More Images
VFL REBEL 8000.1 Class D High Performance Amplifier - Image 2
VFL REBEL 8000.1 Class D High Performance Amplifier - Image 3
VFL REBEL 8000.1 Class D High Performance Amplifier - Image 4
VFL REBEL 8000.1 Class D High Performance Amplifier - Image 5
VFL REBEL 8000.1 Class D High Performance Amplifier - Image 6
VFL REBEL 8000.1 Car Amplifier
SKU: REBEL-8000
RMS POWER @ 4 OHM 2090W x 1
RMS POWER @ 2 OHM 4300W x 1
RMS POWER @ 1 OHM 8000W x 1
Bass Boost Range
0 -12dB
Bass Boost Frequency
30-70Hz
Low Pass Filter
10Hz - 1KHz
60Hz-20KHz
Frequency Response
10Hz-20KHz
Signal-to-Noise Ratio
>91dB
<0.5%
Input Sensitivity
0.4-4V
Efficiency @ 4Ω
90%
Fuse Rating
750A
Amplifier Class (D or AB)
CLASS D
Amplifier Type
Digital power amplifier
Number of Channels
1 Channels
Physical Dimensions (inches)
8.23 L X 8.66 W X 2.24 H
Support
Product Information
Shipping & Returns
Description
VFL REBEL 8000.1 Car Amplifier
SKU: REBEL-8000
RMS POWER @ 4 OHM 2090W x 1
RMS POWER @ 2 OHM 4300W x 1
RMS POWER @ 1 OHM 8000W x 1
10Hz - 1KHz
60Hz-20KHz
10Hz-20KHz
<0.5%
Efficiency @ 4Ω
90%
750A
8.23 L X 8.66 W X 2.24 H